Zločin koji su hrvatske i muslimanske ustaše počinile u avgustu 1941. godine nad Srbima u selu Prebilovci, u zapadnoj Hercegovini, smatra se jednim od najsurovijih na čitavoj teritoriji okupirane Evrope tokom Drugog svetskog rata.

Od ukupno 994 Srba sela Prebilovci, uglavnom žena, dece i staraca, od ruke zločinca stradalo je njih 826.
Većina je živa bačena u jamu Golubinku, dok su ostali bili ubijeni na licu mesta.
Pedeset i četiri srpska domaćinstva Prebilovaca su tim pokoljem bila zauvek ugašena.
I tu se priča o Prebilovačkim žrtvama ne završava. Početkom devedesetih na mestu stradanja je podignut hram, a kosti stradalih su pohranjene u kripti.
Miniranjem hrama, u junu 1992. po drugi put izvršen je zločin nad prebilovačkim žrtvama.


Kako bi što više ljudi saznalo o zločinu o kome se toliko dugo ćutalo, Ustanova kulture u saradnji sa goranom Đorđevićem iz Supske, potomkom familije Bulut koja je stradala u Prebilovcima, priredila je izložbu “Prebilovci”, autora Predraga Loza, istoričara u Republičkom centru za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica i Dragoslava Ilića, istoričara u Republičkom centru za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica. Postavka sadrži 20 panoa sa fotografijama, dokumentima, svedočenjima, na kojima je ispričana cela priča, ne samo o avgustu 1941. godine već i o predratnim, ratnim i posleratnim Prebilovcima, kaže Stefan Stamenković, direktor UK.
Goran Đorđević iz Supske, potomak je familije Bulut, jedne od najstradalnijih Prebilovačkih familija. Istražujući svoje porodično stablo i nasleđe, započeo je svoju misiju da sa potomcima familije Bulut, od kojih su neki naseljeni u Supskoj i nose prezime Đorđević, ne dozvoli da ovaj zločin ostane zaboravljen, jer njihovi potomci danas žive živote onih koji nisu stigli, kojima nisu dali da ih prožive.



-Kao familija stradalnika, dobili smo blagoslov vladike Dimitrija, episkoma Zahumsko-hercegovačkog, da prenesemo deo moštiju Svetih Novomučenika Prebilovačkih u hram Svetog Nikolaja u Supskoj. U hramu će biti urađen kivot, tron i ikona. Planiramo da drugog dana po Uskrsu, kivot odnesemo u hram Hristovog Vaskrsenja u Prebilovcima, a dolazak vladike Dimitrija i moštiju Svetih Novomučenika Prebilovačkih, biće naknadno dogovoren. U saradnji sa Ustanovom kulture, u toku maja biće organizovana i tribina, na kojoj će o zločinu nad Srpskim življem u Prebilovcima govoriti istoričari., kažeĐorđević.
Izložba „Prebilovci“ će biti otvorena radnim danima od 9 do 21 sat u „Sinđeliću” do kraja aprila.

PRIJATELJ TEKSTA

